Jak dopasować wygląd listy w enova365?

Jak dopasować wygląd listy w enova365?

Wyciągniecie dodatkowych kolumn na liście może znacząco poprawić komfort i szybkość pracy w programie enova365. Użytkownik ma dostęp do danych, bez wchodzenia w konkretne miejsce. Można dopasować każdą listę w programie do swoich potrzeb, ustawiając widok dla siebie, roli lub dla wszystkich w programie. Zobacz jak dopasować wygląd listy w enova365, nie wymagana jest do tego wiedza programistyczna. Przeczytaj do końca artykuł.

Ważne: zwróć uwagę na poprawność wyciąganych pól. Niektóre pola w enova365 mogą nazywać się inaczej lub ich nazwa nie odzwierciedla ich zachowania. 

Artykuł został stworzony na bazie z fikcyjnymi danymi.

1. Ustaw się na właściwej liście. W naszym przypadku jest to Podgląd tabel/Place/WypElement.

Widok listy standardowy
Rys. 1 Kliknij aby powiększyć

2. Zastanów się, jakich danych potrzebujesz. Zapewnij sobie wgląd do danych oryginalnych np. lista płac aby móc porównać wyciągnięte pola z danymi oryginalnymi.

Założenie: szybki dostęp do informacji o składkach wszystkich elementów wynagrodzenia. Uzyskanie wyglądu listy, na którym będziemy mieli podstawowe informacje o pracowniku czyli:

  • imię i nazwisko jako jedno pole (niżej opiszemy przykład jak rozbić pola łączone na dwa),
  • numer listy płac,
  • wydział firmy,
  • definicja elementu wynagrodzenia,
  • okres za jaki była wypłacona lista,
  • data wypłaty,
  • składki płacone przez pracownika i pracodawce.

3. Przygotuj widok listy w enova365 do pracy. Zalecamy skasowanie wszystkich kolumn. Łatwiej jest zacząć na pustej liście, unikniesz błędów.

Pusta lista
Rys. 2 Widok listy bez kolumn

4. Uruchom organizator listy (zaznaczony kolorem czerwonym na zdjęciu poniżej). Znajdziesz go u góry listy lub klikając prawym przyciskiem myszy na liście. 

Organizator listy
Rys. 3 Organizator listy - miejsce w enova365

Po uruchomieniu organizatora listy wyszukaj pola które chcesz wyciągnąć na liście. Możesz do odszukania ich użyć Filtru (zaznaczony kolorem czerwonym na rys. 4), jednak trzeba liczyć się z tym, że możemy odszukać niewłaściwe dane. Istotnym elementem jest zaznaczenie właściwości biznesowe (zaznaczony kolorem czerwonym na rys. 4). Bez tego parametru nie będą widoczne niektóre pola.

Porada:

Zalecamy wyszukiwanie danych ręczne, rozwijając listę. Dane pogrupowane są tematycznie. Korzystając z filtra możemy wybrać niewłaściwe pole.

Organizator widoku
Rys. 4 Organizator widoku

Następnie wyszukujemy odpowiednie pola. Po wyciągnięciu ich, warto skonfrontować ich poprawność np. w naszym przypadku będzie to lista płac. Na poniższym rysunku nr 5 widać listę z wyciągniętymi danymi o których mowa w pkt. 2

 

Dopasowany widok listy
Rys. 5 Dostosowany widok listy według założeń

Porównaliśmy składki płacone przez ubezpieczonego z polami (z przedrostkiem prac.)

Prac. emerytalna = Składka ubezpieczonego emerytalna 322,08 PLN

Prac. rentowa = Składka ubezpieczonego rentowa 49,50

itd.

Składki
Rys. 6 Składki elementu wynagrodzenia

W jaki sposób rozdzielić kolumnę zawierającą dane łączone na dwie?

Jedną z informacji jakie potrzebowaliśmy wyciągnąć na liście, było Okres od, Okres do. W celu osiągnięcia oczekiwanego efektu należy odnaleźć (w tym przypadku) pole Okres oraz obok niego wyciągnąć jakiekolwiek pole. Nie ma znaczenia tutaj jakie z tego powodu, że będziemy je modyfikować.

My wybraliśmy pole „opis przelewu”.

Dwie kolumny nierozdzielone
Rys. 7 Rozdzielanie kolumn

Przechodzimy na zakładkę Kolumna, wybieramy z listy rozwijalnej w pierwszej kolejności pole Okres, następnie w polu oznaczonym jako nr 3 wpisujemy Okres.From, przechodzimy do pola oznaczonego jako nr 4 i wpisujemy tytuł własny (w naszym przypadku Okres od).

Dopasowanie kolumn
Rys. 8 Dopasowanie kolumn

Poniżej przykład jak powinno to zostać wykonane:

Modyfikacja pola danych
Rys. 9 Modyfikacja kolumn

Analogicznie działamy z drugą kolumną:

 

Gotowa kolumna
Rys. 10 Gotowa kolumna

Po wpisaniu odpowiednich danych klikamy przycisk zapamiętaj ustawienia. Bez tego, po wyjściu z listy zmiany nie zostaną zapisane.

Zapamiętaj ustawienia
Rys. 11 Po zmianach pamiętaj o zapamiętaniu ustawień

Po zapisaniu, należy wyjść z listy i wejść na nią ponownie, w celu odświeżenia danych. Efekt poniżej:

Podzielona kolumna
Rys. 12 Efekt

W jaki sposób wyeksportować widok listy i zaczytać go?

Po przygotowaniu widoku listy i zapisaniu go, przechodzimy do zakładki Zapis. W celu zapisania/odczytania widoku listy należy kliknąć odpowiedni przycisk: Zapisz ustawienia listy do pliku XML/Odczytaj ustawienia listy z pliku XML.
Po kliknięciu należy wskazać miejsce zapisu/odczytu pliku.
 
Eksport/zapis listy
Rys. 13 Odczyt/zapis widoku listy

Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz dopasować widok listy według swoich potrzeb.

 

Jedna odpowiedź

  1. […] W pierwszej kolejności polecamy wyciągnięcie pól na liście ewidencji związane z oznaczeniami VAT. Do wyciągnięcia pól używamy organizatora listy. Dowiedz się więcej o organizatorze listy z artykułu jak dopasować wygląd listy w enova365. […]

Nie można już dodawać komentarzy.